Svátosti

Svátost křtu

Milí rodiče! Pokud se svému narozenému dítěti rozhodnete zprostředkovat svátost křtu, obraťte se přímo na faráře farnosti, do které spadáte svým bydlištěm. Před křtem absolvujete přípravu, která se přizpůsobí počtem setkání i svým obsahem situaci víry, ve které se nacházíte. Smyslem přípravy je vysvětlit si, co svátost křtu znamená, co se od Vás, jako zástupců dítěte, očekává, projít si jednotlivé části obřadu a společně se povzbudit na cestě víry, abyste mohli plodně prožít tuto důležitou událost v životě rodiny. Ke křtu je třeba pořídit si křestní roušku a svíčku. Důležité také vybrat kmotra. Musí být pokřtěný a nejlépe i biřmovaný. Pokud již máte dítě školou povinné, je dobré, aby v případě, že byste ho chtěli nechat pokřtít, absolvovalo výuku náboženství. V případě křtu dospělého probíhá minimálně roční příprava, kdy se žadatel seznamuje s obsahem křesťanské víry, učí se základům duchovního života, poznává společenství věřících. Křest pak probíhá o velikonocích.


Svátost manželství

Tuto svátost může v katolické církvi uzavřít: pokřtěný, svobodný a plnoletý člověk. Pokud je jeden ze snoubenců nepokřtěný nebo jiného vyznání, může uzavřít manželství s dispenzem biskupa. Místem sňatku je farní kostel, kam spadá bydlištěm jeden ze snoubenců. Pokud chcete mít svatbu v jiném kostele, potřebujete k tomu dovolení svého faráře (licence). Pokud jste uzavřeli pouze civilní manželství, a je alespoň jeden z vás pokřtěný, může se dodatečně tento sňatek zplatnit i před církví (konvalidace). Před uzavřením manželství probíhá příprava s knězem. Smyslem je dotknout se některých manželských témat, porozumět manželství v kontextu křesťanské víry, připravit samotný obřad, vyplnit dokumenty (potřeba křestní listy, rodné listy, občanské průkazy). Vzhledem k výše zmíněnému, hlaste případný zájem o uzavření manželství v našem kostele minimálně 4 měsíce předem.


Svátost smíření

Ke svátosti smíření v naší farnosti můžete přistoupit půlhodiny před každou mší svatou. V případě nutnosti volejte přímo knězi na služební mobil a domluvte si setkání. Během
adventní a postní doby jsou pak mimořádné příležitosti k přijetí svátosti smíření. První svátost smíření dětí v rámci přípravy na první svaté přijímání bude v naší farnosti v sobotu 1. dubna 2023 v 8:30 hodin. Druhá pak před vlastní slavností v sobotu 27. května 2023 v 8:30 hodin.

Emauze – Síť svátostní výpomoci


Pomazání nemocných

Tuto svátost může přijmout každý pokřtěný v ohrožení života. Měl by před ní, pokud je to možné, absolvovat i svátost smíření. Přijetí svátosti je možné doma, příp. i v nemocnici po
domluvě s knězem kdykoliv. Nebojte se ozvat telefonicky nebo osobně. I tato svátost je svátostí života a Boží milosti, kterou nám Bůh dává v těžkých obdobích života. Je velikou
posilou a povzbuzením přijímajícího. Během postní doby bude tato svátost udílena také hromadně ve farním kostele. Termín bude upřesněn.

Emauze – Síť svátostní výpomoci


1. svaté přijímání dětí

Ve školním roce 2022- 2023 bude příprava na 1. svaté přijímání probíhat v hodinách náboženství každou středu v 16.45 na faře s paní katechetkou Lenkou Březinovou. Vlastní slavnost bude v neděli 28. května 2023 v 8 hodin ve farním kostele ve Chvojnově.


Biřmování

Ve školním roce 2023 – 2024 začne příprava na tuto svátost ve chvojnovské farnosti. Termín bude upřesněn. Je svátostí křesťanské dospělosti, a proto by k ní neměl být nikdo nucen.
Z podstaty této svátosti vyplývá svobodné rozhodnutí přijímajícího. Ten by měl být zralý ve své víře a učinit osobní rozhodnutí pro Krista. Svátost mu pak zprostředkovává Ducha svatého a dary k plnému křesťanskému životu. Minimální věk je 15 let. Výjimky po konzultaci s knězem.
K přijetí této svátosti se mohou hlásit i dospělí, kteří ještě tuto svátost nepřijali.


Památka všech zemřelých

Památka všech zemřelých, lidově označovaná jako „Dušičky“, kdy se vzpomíná také a především na ty zesnulé, kteří ještě nejsou dokonale připraveni ke vstupu do plného společenství s Bohem a jsou ve fázi „očišťování“. Církev, s odvoláním na některé biblické texty a církevní tradici, nazývá toto konečné očišťování „očistcem“. Modlitba za zemřelé patří k nejstarší křesťanské tradici a vzpomínka na mrtvé je součástí každé mše. Více informací: Památka všech zemřelých


Eucharistická poklona

Každý třetí pátek v měsíci od 17. hodin a o sobotních modlitebních večerech, které jednou za dva měsíce organizuje mládež z farnosti.


Duchovní doprovázení rozvedených a znovu oddaných

Duchovní vedení představuje pomoc na cestě k posvěcení pro všechny věřící, jde o službu rady, rozlišování a doprovázení, která je ve skutečnosti integrální součástí kazatelské služby a svátosti smíření. Je to uvádění na cestu identifikace s Kristem. Více informací zde: Duchovní doprovázení rozvedených a znovu oddaných


Emauz – Síť svátostní výpomoci

Cílem tohoto projektu je vytvořit koordinační a informační síť pro ty, kteří chtějí pravidelně přijímat svátosti (především svátost smíření a svátost eucharistie), anebo přijmout svátost pomazání nemocných, nebo mají zájem o duchovní rozhovor, či rozhovor v krizové životní situaci, ale jsou nemobilní (tělesně indisponovaní), či zatíženi dlouhodobou ztrátou blízkosti ke Kristu a nevědí, jak se k Němu vrátit.

Podrobnosti: Síť svátostní výpomoci